Warszawianka Roku 2019

idea

Plebiscyt ma na celu uhonorowanie kobiety, która swoją działalnością społeczną lub zawodową w szczególny sposób przyczyniła się do rozwoju i promowania Warszawy.
Tytuł Warszawianki Roku zostanie przyznany zarówno za działalność na rzecz stolicy, jak i realizację działań na rzecz promowania wartości tj.: otwartość, tolerancja, wybitne osiągnięcia w swojej dziedzinie, działalność na rzecz kobiet, społeczeństwa obywatelskiego i społeczności lokalnej w Warszawie.

Z uwagi na tegoroczne obchody 15-lecia wejścia Polski do Unii Europejskiej oraz 30-lecia pierwszych wolnych wyborów w Polsce, ogłosiliśmy również tytuł specjalny pn. Warszawianka Przemian. Jego celem jest wyłonienie liderek społecznych, które na przestrzeni ostatnich 30 lat wybitnie wpłynęły na przemiany w naszym społeczeństwie w zakresie wolności, równości oraz poszanowania praw człowieka.

Kapituła plebiscytu spośród zgłoszeń mieszkańców, wyłoniła do tytułu Warszawianki Roku dziesięć kobiet, które każdego dnia angażują się w rozwój społeczeństwa obywatelskiego, zwracając uwagę na jego potrzeby. Ich działania pokazują, jak konsekwencją można zmieniać otaczający nas świat.
W plebiscycie przyznany zostanie także tytuł specjalny Warszawianka Przemian. Do tego tytułu nominowanych zostało pięć kobiet, które w okresie transformacji brały aktywny udział w zmienianiu funkcjonujących standardów i budowaniu społeczeństwa demokratycznego.

wynikiJuż po raz drugi wspólnie wybraliśmy Warszawiankę Roku, a w tym roku także Warszawiankę Przemian! Tytuł Warszawianki Przemian przypadł Krystynie Jandzie, a Warszawianką Roku została Nicole Sochacki – Wójcicka.
Dziękujemy za setki zgłoszeń i ponad 43 tyś. oddanych głosów! Gratulujemy wszystkim nominowanym oraz zwyciężczyniom!

NICOLE SOCHACKI-WÓJCICKA – WARSZAWIANKA ROKU 2019
Tytuł Warszawianki Roku znakomitą większością głosów przypadł w tym roku Nicole Sochacki-Wójcickiej. Ginekolożce-położniczce w trakcie specjalizacji, edukatorce i mamie dwójki dzieci, która na swoim blogu mamaginekolog.pl dzieli się nie tylko wiedzą medyczną, ale także osobistymi doświadczeniami.


KRYSTYNA JANDA – WARSZAWIANKA PRZEMIAN
Warszawianką Przemian głosami mieszkańców i mieszkanek Stolicy została Krystyna Janda – wybitna aktorka, reżyserka, autorka i założycielka Fundacji na Rzecz Kultury, która prowadzi dwie znaczące warszawskie sceny – Teatr Polonia i Och-Teatr.

nominacje

Nominacje na Warszawiankę Roku

Ewa Kulik-Bielińska (zdjęcie)

Ewa Kulik-Bielińska

Do życia potrzebny jest jej większy cel, coś co przekracza ją samą, dlatego od wczesnej młodości angażuje się w działania społeczne i wpływa na zmiany w opinii publicznej. więcej

Z zawodu tłumaczka literatury pięknej, lecz chęć do działania nie pozwalała jej zbyt długo pozostać w domu. W okresie PRL pracowała w Studenckim Komitecie Solidarności, jako redaktorka czasopism niezależnych i współorganizatorka ogólnopolskiej centrali podziemia opozycyjnego.
W wolnej Polsce zaangażowała się w pracę na rzecz organizacji pozarządowych, filantropii i aktywności obywatelskiej. Od prawie 20 lat wspiera rozwój demokracji i społeczeństwa obywatelskiego jako dyrektorka Fundacji im. Stefana Batorego.

Największą satysfakcję daje jej wspieranie i budowanie społeczeństwa, w którym ludzie chcą tworzyć wspólnoty i działać dla dobra ogółu.
Jest przekonana, że żyjemy w erze kobiet, które kształtują rzeczywistość w sektorze kultury, organizacjach pozarządowych, ruchach miejskich i organizacjach pomocowych. mniej
Film
Ewa Jurkiewicz (zdjęcie)

Ewa Jurkiewicz

Dyrygentka chórów amatorskich działających w warszawskich placówkach kulturalnych.
Śpiewać zaczęła dzięki… tańcowi w Zespole Pieśni i Tańca Politechniki Warszawskiej, do którego trafiła w ramach zaliczenia z WF-u. więcej

Będąc w zespole, przekonała się, że muzyka może mieć nie tylko ogromne właściwości terapeutyczne, ale także wpływać na relacje międzyludzkie. Miało to przełożenie na jej decyzję o aplikacji na Wydział Dyrygentury Chóralnej na Uniwersytecie Muzycznym w Warszawie, który ukończyła z wyróżnieniem.

Marzy o tym, aby Polacy wrócili do tradycji wspólnego muzykowania i śpiewania w domach, z rodzinami, przy różnych okazjach. Jej misją stało się rozśpiewanie warszawiaków i przełamywanie stereotypów z tym związanych.

Prowadzone przez nią amatorskie chóry łączą ludzi różnych środowisk, pokoleń i poglądów we wspólnej pasji. Podczas zajęć, które prowadzi, uczy akceptacji samego siebie i innych. Zaraża entuzjazmem i pokazuje, jak czerpać radość ze świadomego, wspólnotowego kontaktu z muzyką. mniej
Film
Julia Maciocha (zdjęcie)

Julia Maciocha

Urodzona aktywistka, reprezentantka społeczności LGBT+, feministka. W działania społeczne zaangażowana od najmłodszych lat. więcej

Już na studiach konsekwentnie podejmowała się kolejnych zadań, które wpływały na postrzeganie przez społeczeństwo znaczenia i wartości jakimi są tolerancja i równe traktowanie. Po przeprowadzce do Warszawy prowadziła biuro prasowe Kongresu Kobiet, rozpoczęła pracę w interwencyjnym telefonie Fundacji Feminoteka oraz została wolontariuszką fundacji Wolontariat Równości, aby wkrótce, w wieku 23 lat, stanąć na jej czele.
W 2018 roku, z pomocą kilkudziesięciu wolontariuszy, zorganizowała największe wydarzenie prorównościowe w Polsce – Paradę Równości, w którą zaangażowała różne społeczności zagrożone wykluczeniem lub nierównym traktowaniem. Nie boi się otwartych dyskusji, a na trudne pytania odpowiada cytatami z kodeksu karnego.
W pracy najważniejsza jest dla niej możliwość realnej pomocy konkretnej osobie, osobie która poczuje wsparcie i przekona się, że nie jest sama. Wierzy w siłę i solidarność kobiet.
Równość oznacza dla niej poczucie bezpieczeństwa dla wszystkich, niezależnie od pochodzenia, wyznania, statusu ekonomicznego, poglądów, czy tożsamości seksualnej. mniej
Film
Dr Bianka Siwińska (zdjęcie)

Dr Bianka Siwińska

Doktor nauk politycznych, działaczka na rzecz zwiększania udziału kobiet w rozwoju technologii. więcej

Dyrektorka Fundacji Edukacyjnej „Perspektywy” oraz redaktor naczelna pisma pod tym samym tytułem. Zorganizowała pierwsze w Polsce akcje wspierające rozwój kobiet i ich karier w naukach i zawodach technologicznych tj. „Dziewczyny na politechniki!” czy „Dziewczyny do ścisłych!”.
W 2018 roku zainicjowała spotkanie kobiet utalentowanych w obszarze nowych technologii - konferencję „Perspektywy Women in tech Summit”. Zainteresowanie przekroczyło jej najśmielsze oczekiwania. Do Warszawy przyjechało ponad 2,5 tys. programistek, technolożek, przedstawicielek świata nauki i innowatorek z 37 krajów świata, a konferencja zyskała status największego wydarzenia tego typu w Europie.

Chciałaby, aby „Polska stała się sercem mądrej rozmowy o kobietach i ich niebywałym potencjale w obszarze STEM (nauki, technologii, inżynierii i matematyki), aby to u nas można było spotkać talenty z całego regionu Europy i Azji Centralnej”.

Jej działania zmieniają oblicze polskiej nauki i biznesu technologicznego. A największą satysfakcję daje jej współtworzenie świata, w którym coraz więcej mądrych kobiet może stanąć u steru. mniej
Film
Nicole Sochacki-Wójcicka (zdjęcie)

Nicole Sochacki-Wójcicka

Ginekolożka-położniczka w trakcie specjalizacji, edukatorka, mama dwójki synów. Na swoim blogu mamaginekolog.pl dzieli się nie tylko wiedzą medyczną, ale także osobistymi doświadczeniami związanymi z opieką nad dziećmi i ich leczeniem. więcej

Dzięki publikacjom na jej stronie, dziesiątki tysięcy kobiet dowiadują się, jak dbać o swoje zdrowie, pielęgnować dzieci, czego oczekiwać od lekarzy i jak rozumieć własne ciało.
Gdy urodziła pierwsze dziecko, odkryła, że jak ważne jest przekazywanej fachowej wiedzy, w przystępny sposób. Tak powstał jej blog, na którym stara się rozpowszechniać wiedzę medyczną i przekonywać jak ważne są badania profilaktyczne dla zdrowia kobiet. Często angażuje się także w akcje społeczne związane z tymi zagadnieniami.

Praca jest jej wielką pasją, swój zawód uważa za najlepszy z możliwych, ponieważ towarzyszy ludziom w ich najszczęśliwszych chwilach – przy narodzinach dziecka. mniej
Film
Ewa Błaszczyk (zdjęcie)

Ewa Błaszczyk

Współzałożycielka Fundacji „Akogo?”. Znana aktorka i piosenkarka, która zdawała do szkoły teatralnej, przełamując wrodzoną nieśmiałość więcej

Gdyby nie dostała się do niej, prawdopodobnie zajęłaby się ludzkim umysłem – psychiatrią lub psychologią – które zawsze ją fascynowały.
Pracy w Fundacji „Akogo?” nie wybrała, życie postawiło przed nią to wyzwanie, a ona, nie widząc innego rozwiązania, wzięła sprawy w swoje ręce.
Od 2002 roku działa założona przez nią i księdza Wojciecha Drozdowicza fundacja, która aktywnie uczestniczy w procesie wymiany wiedzy i wdrażania w Polsce eksperymentalnych metod leczenia osób w śpiączce.
Dzięki fundacji, w 2013 roku powstał w Warszawie pierwszy, wzorcowy szpital dla dzieci w śpiączce – Klinika Neurorehabilitacyjna „Budzik”, w której wybudziło się już ponad 50 małych pacjentów. W Olsztynie w 2017 roku dzięki jej zaangażowaniu został otwarty pierwszy „Budzik” dla dorosłych, a niebawem powstanie kolejny – na warszawskim Bródnie.
Laureatka wielu nagród i wyróżnień, m.in. Krzyża Kawalerskiego Odrodzenia Polski, Srebrnego Medalu „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. mniej
Film
Izabela Sopalska-Rybak (zdjęcie)

Izabela Sopalska-Rybak

Prezeska Fundacji Kulawa Warszawa, blogerka, edukatorka społeczna i trenerka. W wieku 19 lat dowiedziała się, że choruje na stwardnienie rozsiane i to był moment, w którym stwierdziła, że to najlepszy czas, aby zacząć działać. więcej

Od kilku lat intensywnie angażuje się w zwiększanie wiedzy na temat potrzeb i praw osób z niepełnosprawnościami, a także promowanie ich niezależności. Jej blog „Kulawa Warszawa”, a obecnie strona Fundacji, to platforma wiedzy dla osób z niepełnosprawnościami oraz każdego, kto chce wiedzieć, co możemy jeszcze zrobić dla poprawy dostępności przestrzeni publicznej.

Nie pozwala, by choroba ją ograniczała, realizuje swoje plany i marzenia, zamieniając problemy z jakimi się spotyka na wyzwania. Z drużyną Four Kings trenuje rugby na wózkach, podróżuje, pokazuje, że bariery architektoniczne nie mogą nikogo zatrzymać.
Uważa, że niepełnosprawność może dotknąć każdego z nas, dlatego tak ważne jest upowszechnianie wiedzy w tym zakresie, a przede wszystkim pomaganie sobie wzajemnie.
Marzy o tym, żeby za 50 lat Warszawa była najbardziej dostępnym miastem europejskim i wierzy, że tak będzie. mniej
Film
Urszula Nowakowska (zdjęcie)

Urszula Nowakowska

Prawniczka i feministka, współzałożycielka jednej z pierwszych w Polsce organizacji zajmującej się prawami kobiet – Polskiego Stowarzyszenia Feministycznego. więcej

Pomimo wrodzonej nieśmiałości działa, kiedy widzi niesprawiedliwość. Współzałożycielka Europejskiej Organizacji Kobiet Przeciwko Przemocy (WAVE) i założycielka Fundacji Centrum Praw Kobiet – organizacji zajmującej się udzielaniem kompleksowej pomocy kobietom, których prawa są łamane a w szczególności tym, które doświadczają przemocy i dyskryminacji ze względu na płeć. Założona przez nią fundacja świadczy nie tylko pomoc prawną, psychologiczną, ale zapewnia bezpieczne schronienie, oferuje w ramach Akademii Mocy Kobiet możliwość udziału w różnego rodzaju warsztatach doświadczającym przemocy porad prawnych i psychologicznych kobietom będącym ofiarami przemocy, przestępstw na tle seksualnym czy mobbingu. Jest autorką licznych publikacji, m.in. poradników dla kobiet, raportów na temat stosowania prawa w sprawach o przemoc wobec kobiet. Była także autorką projektu Ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w bliskich związkach, licznych poprawek do Ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie oraz zmian w przepisach dotyczących gwałtu.

Odznaczona Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Największą satysfakcję dają jej historie kobiet, którym Fundacji udało się pomóc i później same angażują się w działania na rzecz praw kobiet i mają odwagę nazwać się feministkami. Chciałaby, aby jak najwięcej kobiet wspierało się wzajemnie i angażowało w działania na rzecz budowania świata wolnego od przemocy i dyskryminacji, wrażliwego na potrzeby słabszych i wykluczonych społecznie. Wierzy, że to właśnie kobiety są obecnie motorem zmian społecznych i działając razem mogą zmienić świat na lepszy. mniej
Film
Katarzyna Homan (zdjęcie)

Katarzyna Homan

Społeczniczka angażująca się w projekty na rzecz lokalnej demokracji i społeczeństwa obywatelskiego, animatorka kultury i działaczka ruchów miejskich. więcej

Zależy jej by miasto było jeszcze bardziej przyjazne mieszkańcom, a przede wszystkim młodym matkom. Oni sami natomiast działając dla dobra społeczności, doceniali w nim to, co oryginalne i wyjątkowe.

Wierzy we wspólne działanie ponad podziałami, które odpowiada na rzeczywiste problemy i potrzeby ludzi. Wyrazem tego jest pielęgnowana przez nią tradycja bazaru Wolumen. W zainicjowanej przez nią akcji „Wolumenu nie oddamy!” wzięli udział mieszkańcy, kupcy, rolnicy, lokalni samorządowcy i artyści. W 2013 roku założyła grupę „Bielańskich Aktywistów” integrującą społeczników, ludzi kultury, przedsiębiorców, a także pracowników bielańskich instytucji i urzędników. Pomysłodawczyni i producentka debaty „Genius szuka locum”, której celem było zwrócenie uwagi na potrzebę tworzenia centrów lokalnych i przestrzeni kreatywnych oraz pracowni dostępnych dla twórców i rzemieślników w poszczególnych dzielnicach Warszawy. Zainicjowała projekty integrujące mieszkańców tj.:. Festiwal Aktywności Lokalnej i Otwarty Mikrofon: Tu mówią Mieszkańcy. mniej
Film
Karolina Pacoń (zdjęcie)

Karolina Pacoń

Wierzy, że w każdym z nas drzemie chęć pomagania innym.
W sobie odkryła tę potrzebę, kiedy spotkała człowieka, którego nie było stać na posiłek. więcej

Za obiad zapłaciła, a wkrótce potem wpadła na pomysł, jak pomagać na większą skalę.
Zainicjowała i zorganizowała akcję „Podaruj obiad”, dzięki której każdy, poprzez wpłatę na stronie internetowej, może podarować ciepły posiłek osobie potrzebującej.
Obiady dystrybuowane są za pośrednictwem fundacji zajmujących się osobami bezdomnymi i potrzebującymi, które przekazują osobom w kryzysie kupony-zaproszenia na obiad. Vouchery realizowane są w jednej z warszawskich restauracji Kuchnia Za Ścianą.
Przystępna formuła wsparcia jaką zaproponowałą, spowodowała, że w akcję włączają się tysiące Polaków, a każdego miesiąca wydawanych jest około 4 tysiące kuponów na posiłki.
„Podaruj obiad” to nie tylko możliwość zjedzenia ciepłego obiadu, to także zaproszenie do wspólnego stołu, które przywraca godność obdarowanym i wywołuje uśmiech na ich twarzach. Dzięki tej akcji, spotkanie z osobami potrzebującymi nabiera nowego znaczenia, uczy życia tu i teraz, doceniania oraz rozumienia czym są przeciwności losu. mniej
Film

Nominacje na Warszawiankę Przemian

Krystyna Starczewska (zdjęcie)

Krystyna Starczewska

Polonistka, filozof, pedagog, wychowana w duchu pedagogiki Janusza Korczaka,. W czasach PRL zaangażowana w działalność opozycyjną. więcej

Uczestniczyła w obradach Okrągłego Stołu w zespole do spraw oświaty, gdzie walczyła o uzyskanie prawa do zakładania szkół niezależnych, które będą mogły realizować własne programy dydaktyczne i wychowawcze.
Współzałożycielka I Społecznego Liceum Ogólnokształcącego, wyznaczającego nowe standardy nauczania w Polsce. Program placówki nastawiony był na uczenie młodzieży zasad demokracji, samodzielnego myślenia, odpowiedzialności i otwartości na innych. Obecnie jest to Zespół Szkół „Bednarska”, składający się z siedmiu placówek.
Od wielu lat pełni funkcję prezesa Krajowego Forum Oświaty Niepublicznej, gdzie współpracuje z niezależnymi szkołami z całej Polski, które realizują ciekawe, innowacyjne metody nauczania i wychowania.
Odznaczona m.in. Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Medalem św. Jerzego przyznawanym przez redakcję „Tygodnika Powszechnego”. mniej
Film
prof. Anna Dobrzańska (zdjęcie)

prof. Anna Dobrzańska

Lekarka, krajowa konsultantka w dziedzinie pediatrii. Kieruje założoną i zorganizowaną przez siebie Kliniką Neonatologii, Patologii i Intensywnej Terapii Noworodka w Warszawie. więcej

Od ponad 45 lat ratuje życie najmniejszych pacjentów, próbując dać im nadzieję nawet w najtrudniejszych sytuacjach. Działa na rzecz ochrony praw dzieci jako pacjentów. Zawsze znajduje czas dla chorych i ich rodzin.

Jako pierwsza w Polsce uznała obecność matki przy chorym dziecku za ważny element terapii i pozwoliła na ich całodobową obecność przy małych pacjentach. Zapoczątkowała w ten sposób zmiany w szpitalnych procedurach w całym kraju, dzięki czemu tworzy się dziś strefy przyjazne rodzicom, by mogli towarzyszyć dziecku podczas wielomiesięcznego leczenia.

Od lat 60. w ramach Nieprzetartego Szlaku Związku Harcerstwa Polskiego działa na rzecz dzieci i młodzieży z niepełnosprawnościami.

Największą radością jest dla niej wypisanie zdrowego dziecka po długim okresie leczenia, a coraz częściej również widok dawnych pacjentów, odwiedzających ją z własnymi dziećmi. mniej
Film
prof. Ewa Łętowska (zdjęcie)

prof. Ewa Łętowska

Pierwsza polska Rzeczniczka Praw Obywatelskich, sędzia w stanie spoczynku. W latach 1999-2002 orzekała jako sędzia Naczelnego Sądu Administracyjnego, a od 2002 do 2011 r. Trybunału Konstytucyjnego. więcej

Członkini rzeczywista Polskiej Akademii Nauk, nauczycielka akademicka, autorka wielu publikacji z zakresu prawa cywilnego, konstytucyjnego i ochrony konsumentów. Nieustannie edukuje nie tylko przyszłych prawników, ale także wszystkich Polaków. O prawie mówi z pasją i w taki sposób, że staje się ono zrozumiałe i fascynujące. Pisuje także o muzyce, a w szczególności operze, która jest jej największą pasją.
Laureatka wielu prestiżowych nagród i wyróżnień. Odznaczona m.in. Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.
Za działalność w zakresie ochrony praw człowieka i umacnianie zasad państwa nagrodzona przez Fundację im. Friedricha Eberta.
Uhonorowana medalem „Zasłużony dla Tolerancji” oraz Nagrodą za Odważne Myślenie. mniej
Film
Ludwika Wujec (zdjęcie)

Ludwika Wujec

Z wykształcenia fizyczka, matematyczka i nauczycielka, z powołania działaczka na rzecz demokracji i ochrony praw człowieka. więcej

W czasach PRL współpracowniczka Komitetu Obrony Robotników i jedna z matek-założycielek prasy podziemnej. Życie rodzinne i towarzyskie łączyła z pracą opozycjonistki, próbując krok po kroku zmieniać rzeczywistość.
Jej warszawskie mieszkanie bywało redakcją „Robotnika”, biuletynu KOR i salą wykładową Towarzystwa Kursów Naukowych.
Jako członkini „Solidarności” pomagała internowanym i ich rodzinom - sama została internowana w stanie wojennym.
W czasie obrad Okrągłego Stołu asystowała Tadeuszowi Mazowieckiemu. Wspierała Lecha Wałęsę jako zastępczyni dyrektora Biura Komitetu Obywatelskiego.
Po upadku komunizmu działała w Unii Demokratycznej i Unii Wolności, a w latach 1995-2002 – w samorządzie jako sekretarz i członkini zarządu gminy Warszawa-Centrum.
Odznaczona m.in. Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Krzyżem Wolności i Solidarności. W 2016 r., wraz z mężem Henrykiem Wujcem, została laureatką Nagrody im. prof. Zbigniewa Hołdy, przyznawanej osobom działającym na rzecz poszanowania praworządności i praw człowieka. mniej
Film
Krystyna Janda (zdjęcie)

Krystyna Janda

Aktorka, reżyserka, autorka wielu publikacji oraz założycielka Fundacji Na Rzecz Kultury Krystyny Jandy, która prowadzi dwa popularne warszawskie teatry: Polonię i Och-Teatr. więcej

Od najmłodszych lat czerpie z życia garściami, starając się nie marnować ani jednej szansy, by coś zmienić w otaczającym ją świecie.
Mówi, co myśli, ponieważ uważa, że naszym obowiązkiem jest zbieranie głosu i działanie na rzecz wszystkich, którzy są słabsi, czy niesprawiedliwie traktowani.
Zarówno w działaniach artystycznych, jak i społecznych, nie unika ważnych i trudnych tematów. Tworzy teatr, który nie tylko uwodzi, ale także opowiada o prawdziwych problemach ludzi, uczy i bawi.
Ze swoimi spektaklami wychodzi w przestrzeń publiczną, co roku zapraszając tysiące warszawiaków do bezpłatnego spotkania ze sztuką na świeżym powietrzu.
Uważa, że twórczość nadaje życiu sens i nikt nie powinien rezygnować ze swoich marzeń oraz celów, odkładając życie na później.
Laureatka wielu prestiżowych nagród i wyróżnień, m.in. Medalu Karola Wielkiego za wybitny dorobek aktorski, zaangażowanie w europejskie porozumienie między Wschodem i Zachodem oraz walkę o równouprawnienie kobiet. Uhonorowana tytułem „Człowieka Wolności 25-lecia” w dziedzinie sztuki. mniej
Film

kalendarium

14 maja – 16 czerwca 2019 r. – zgłoszenia do plebiscytu Warszawianka Roku
17 czerwca – 26 czerwca 2019 r. – obrady Kapituły Plebiscytu
4 września 2019 r. – ogłoszenie nominacji kandydatek do tytułu Warszawianka Roku oraz Warszawianka Przemian
4 września – 6 października 2019 r. – głosowanie na Warszawiankę Roku i Warszawiankę Przemian
9 października 2019 r. – ogłoszenie wyników i uroczysta gala wręczenia nagród

kapituła

Ewa Malinowska-Grupińska (zdjęcie)
Ewa Malinowska-Grupińska
Anna Ojer (zdjęcie)
Anna Ojer
Beata Michalec (zdjęcie)
Beata Michalec
Agata Passent (zdjęcie)
Agata Passent
Anna Maruszeczko (zdjęcie)
Anna Maruszeczko
Dorota Warakomska (zdjęcie)
Dorota Warakomska
Tomasz Raczek (zdjęcie)
Tomasz Raczek
Rafał Dymek (zdjęcie)
Rafał Dymek

aktualności

Plebiscyt „Warszawianka Roku” rozstrzygnięty! - 9 października 2019 r.

Poznaliśmy laureatki plebiscytu „Warszawianka Roku” 2019. Zwyciężczynią została Nicole Sochacki-Wójcicka. Dzięki publikacjom na jej blogu mamaginekolog.pl dziesiątki tysięcy kobiet dowiadują się, jak dbać o swoje zdrowie. Przyznawany w tym roku specjalny tytuł Warszawianka Przemian otrzymała Krystyna Janda. Aktorka i reżyserka w swojej działalności nie unika istotnych i trudnych tematów. Warszawiacy docenili ją jako liderkę ważnych zmian społecznych. Gratulujemy zwyciężczyniom!
Warszawianka Przemian 2019 – spacer po Warszawie - 29 września 2019 r.

W ramach plebiscytu Warszawianka Roku odbył się spacer organizowany wspólnie z Towarzystwem Przyjaciół Warszawy. Zwiedzaliśmy miasto śladami Warszawianek Przemian. Wraz z przewodnikami mogliśmy poznać historie pięciu kobiet nominowanych do tego tytułu: Krystyny Starczewskiej, Ludwiki Wujec, prof. Anny Dobrzańskiej, prof. Ewy Łętowskiej oraz Krystyny Jandy. Pamiętajcie, że głosować można jeszcze tylko do 6 października.
Warszawianka na XI Kongresie Kobiet! - 20 września 2019 r.

Warszawianki to silne i ambitne kobiety, dlatego nie mogło zabraknąć Warszawianki Roku i Przemian na XI Kongresie Kobiet, który odbył się w PKIN w dniach 20-21.09.2019 r.
Huśtawka Warszawianki Roku na Bulwarach - 8 września 2019 r.

W pobliżu Muzeum Sztuki Nowoczesnej, na Bulwarach Wiślanych zainstalowaliśmy niezwykłą huśtawkę w kształcie łuski. Można ją wypróbować do 15 września. Na miejscu, w weekend 14-15 września można także oddać głos w plebiscycie Warszawianka Roku i zrobić sobie piękne zdjęcie.
Mural Warszawianki Roku 2019 - 5 września 2019 r.

Na patelni, przed wejściem do podziemi stacji metra Centrum powstał wyjątkowy mural poświęcony plebiscytowi Warszawianka Roku. Przypomina o mądrych i silnych kobietach, które tworzą Warszawę. Bądźcie z nami i dołączcie do wydarzenia na Facebooku
Ruszyło głosowanie w plebiscycie! - 4 września 2019 r.

Poznaliśmy nazwiska nominowanych w plebiscycie Warszawianka Roku 2019, w ramach którego zostanie przyznany także tytuł specjalny: Warszawianka Przemian. Od dziś można też głosować w plebiscycie. To mieszkańcy zdecydują, które z kandydatek otrzymają te wyróżnienia. Na Wasze głosy czekamy do 6 października.


Obrady kapituły - 26 czerwca 2019 r.

Różne zdania, różne osobowości, burzliwa dyskusja. Członkowie Kapituły plebiscytu „Warszawianka Roku” spotkali się i debatowali na temat kandydatek do tego tytułu. Ich zadanie to wybór 10 nominowanych oraz wskazanie pięciu kandydatek do tytułu specjalnego „Warszawianka Przemian”, z których to Wy w głosowaniu wybierzecie dwie najwspanialsze. Kogo nominuje Kapituła? Dowiecie się już we wrześniu!
Dziękujemy za zgłoszenia! - 17 czerwca 2019 r.

Ponad 1250 osób przedstawiło nam swoje kandydatki! Dziękujemy! Teraz spośród wskazanych przez Was 125 wspaniałych kobiet, kapituła plebiscytu wybierze 10 nominowanych. Ich nazwiska poznamy we wrześniu. Wtedy to Wy będziecie mogli wybrać tę jedną jedyną, najbardziej inspirującą i zasłużoną dla Warszawy.
Bądźcie z nami i dołączcie do wydarzenia na Facebooku.
Wolność: wczoraj, dziś, jutro? - debata - 4 czerwca 2019 r.

W 30. rocznicę częściowo wolnych wyborów 1989 r. dyskutowaliśmy o samorządności, demokracji i prawach człowieka na Debacie Ideowej – Wolność wczoraj, dziś, jutro? Byliśmy tam ze stoiskiem plebiscytu Warszawianka Roku i zbieraliśmy zgłoszenia kandydatek do tego tytułu. W tym jubileuszowym roku przyznamy także tytuł specjalny – Warszawianka Przemian. Otrzyma go kobieta, która przyczyniła się do rozwoju takich wartości jak wolność, równość i równouprawnienie.
Debata „Przełom kobiet” - 2 czerwca 2019 r.

Tegoroczna edycja plebiscytu Warszawianka Roku przebiega pod znakiem 30. Rocznicy wyborów 4 czerwca 1989 r. Jesteśmy na spotkania, debatach, szczególnie tych dotyczących kobiet. Ostatnie 30 lat to czas ujawnienia kobiet w życiu publicznym. O tym rozmawiały uczestniczki debaty Domu Spotkań z Historią „Przełom kobiet: Ludwika Wujec, Janina Jankowska, Joanna Szczepkowska, prof. Małgorzata Fuszara.
Byliśmy tam też z naszym stoiskiem i zbieraliśmy zgłoszenia kandydatek w plebiscycie WarszawiankaRoku.
Zbieramy zgłoszenia do plebiscytu - 14 kwietnia 2019 r.

Rozpoczęliśmy drugą edycję plebiscytu #WarszawiankaRoku. Poszukujemy kobiet wyjątkowych, które szczególnie wpływają na rozwój i promocję Warszawy- miasta dla wszystkich. Kobiet, które upowszechniają tolerancję, równouprawnienie oraz wartości demokratyczne.

– Bardzo się cieszę, że kontynuujemy nasz plebiscyt. Pierwsza edycja pokazała ogromną siłę warszawianek, kobiece DNA naszego miasta. To forma podziękowania bohaterkom Warszawy za ich zaangażowanie, codzienną pracę, a często poświęcenie dla innych – mówi Renata Kaznowska, zastępca prezydenta m.st. Warszawy.

Na zgłoszenia kandydatek czekamy do 16 czerwca.

Z uwagi na tegoroczne obchody 15-lecia wejścia Polski do Unii Europejskiej oraz 30-lecia pierwszych wolnych wyborów w Polsce, zostanie przyznany tytuł specjalny – „Warszawianka Przemian”.
- Mam nadzieję, że tak jak w 2018 roku plebiscytem „Warszawianka Stulecia” przywróciliśmy pamięć o kobietach, które sto lat temu wywalczyły dla nas prawa wyborcze, w roku 2019 plebiscytem Warszawianka Przemian nie tylko przybliżymy mieszkańcom Warszawy wiele postaci kobiet Okrągłego Stołu, ale przede wszystkim wydobędziemy te kobiety z cienia historii czerwca ’89 roku – mówi Ewa Malinowska-Grupińska, przewodnicząca kapituły i Rady m.st. Warszawy.
Warszawianka Roku - Edycja 2019 - 14 kwietnia 2019 r.

Rusza druga edycja plebiscytu „Warszawianka Roku”. Już dziś poznamy nową kapitułę oraz dowiemy się, jaki tytuł specjalny przyznamy w tym roku. Na inauguracji nie zabraknie Anny Ojer, Warszawianki Roku 2018. Niebawem więcej szczegółów.

pliki do pobrania

pytania i odpowiedzi

 1. Kto może zgłosić kandydatki?
  Do plebiscytu Warszawianka Roku kandydatki zgłosić może każdy, kto ukończył 18. rok życia. Kandydatki do tytułu specjalnego - Warszawianka Przemian – zgłaszają członkowie Kapituły.


 2. Kto może zostać Warszawianką Przemian?
  Warszawianką Przemian zostanie kobieta, która na przestrzeni ostatnich 30 lat poprzez swoją aktywność wpłynęła na kształt dzisiejszego społeczeństwa. Docenimy przede wszystkim działania na rzecz wolności, równości oraz poszanowania praw człowieka.


 3. Jak zgłosić kandydatkę do tytułu Warszawianka Roku?
  Zgłoszenia kandydatek przyjmujemy od 14.05 do 16.06. Kandydatkę zgłosić można:
  - elektronicznie, za pomocą formularza znajdującego się na stronie: www.um.warszawa.pl/warszawiankaroku
  - papierowo, za pomocą formularza dostępnego:
  na stronie: www.um.warszawa.pl/warszawiankaroku
  - w biurze Marketingu Miasta ul. Wierzbowa 9, 00-094 Warszawa p. 153
  Wypełnione formularze papierowe można:
  - wysłać elektronicznie na adres e-mail: warszawiankaroku@um.warszawa.pl lub
  - dostarczyć (pocztą lub osobiście) do Biura Marketingu Miasta, ul. Wierzbowa 9, 00-094 Warszawa p. 153, z dopiskiem na kopercie „Warszawianka Roku”.


 4. Kto może głosować?
  Głosować może każdy, kto ukończył 18. rok życia, bez względu na miejsce zamieszkania i obywatelstwo.


 5. Jak wygląda głosowanie?
  Głosujący podaje imię i nazwisko oraz e-mail lub telefon. Podanie danych osobowych jest warunkiem udziału w głosowaniu. Jedna osoba może zagłosować tylko raz.
  Głos można oddać na jedną Warszawiankę Roku i/lub jedną Warszawiankę Przemian.


 6. W jakim czasie można głosować?
  Głosowanie trwa od 4.09 do 6.10, w przypadku głosowania internetowego: do godz. 23:59, w przypadku papierowego – do godziny 16.00.


 7. W jaki sposób można oddać głos?
  Głosować można:
  - elektronicznie, za pomocą formularza znajdującego się na stronie: www.um.warszawa.pl/warszawiankaroku
  - podczas wydarzeń miejskich, których listę podamy na profilu wydarzenia na FB
  - papierowo, za pomocą formularza dostępnego:
  na stronie: www.um.warszawa.pl/warszawiankaroku
  Wypełnione formularze papierowe można:
  - wysłać elektronicznie na adres e-mail: warszawiankaroku@um.warszawa.pl lub
  - dostarczyć (pocztą lub osobiście) do Biura Marketingu Miasta, ul. Wierzbowa 9, 00-094 Warszawa p. 153, z dopiskiem na kopercie „Warszawianka Roku”


 8. Kiedy będzie ogłoszenie wyników głosowania?
  Wyniki głosowania ogłosimy na uroczystej gali, 9 października 2019 r. w Warszawie oraz poinformujemy o nich na stronie internetowej: www.um.warszawa.pl/warszawiankaroku, a także w miejskich mediach społecznościowych.


 9. Dlaczego plebiscyt Warszawianka Roku dotyczy tylko kobiet?
  Doceniamy działania społeczne zarówno kobiet, jak i mężczyzn! Postanowiliśmy jednak przywrócić ideę plebiscytu na Warszawiankę Roku, który odbywał się w stolicy w ubiegłych dekadach. W innych plebiscytach wybieramy też najlepszych sportowców Warszawy, honorowych obywateli - mężczyźni są przez nas doceniani na różnych polach.