podsumowanie

wyniki

Znamy zwyciężczynie plebiscytu Warszawianka Roku!

Anna Ojer i Irena Sendlerowa – oto nasze laureatki! Mieszkańcy zdecydowali, że właśnie te dwie wspaniałe kobiety zrobiły najwięcej dla Warszawy i jej społeczności.

Dziękujemy za setki zgłoszeń i ponad 20 tys. oddanych głosów. Gratulujemy wszystkim nominowanym, zwyciężczyniom i warszawiakom, którzy głosowali w naszym plebiscycie!

Obejrzyjcie film o wszystkich nominowanych do tytułu warszawianka Stulecia.

Anna OJER (zdjęcie)

Anna OJER – Warszawianka Roku 2018


Gdy sama zmagała się z chorobą dziecka, zobaczyła, że inni też potrzebują pomocy i zaczęła działać. Dobry duch Centrum Zdrowia Dziecka. Zaktywizowała lokalną społeczność. więcej
Film
Irena SENDLEROWA (zdjęcie)

Irena SENDLEROWA – Warszawianka Stulecia 1918-2018


Sprawiedliwa wśród Narodów Świata, dama Orderu Orła Białego i Orderu Uśmiechu. Uratowała od śmierci wiele dzieci z warszawskiego getta. Przez lata jej działalność podczas okupacji nie była znana. więcej
Film

25 października w Teatrze Studio spotkaliśmy się z nominowanymi do tytułu Warszawianka Roku, rodzinami nominowanych do wyróżnienia Warszawianka Stulecia, członkami Kapituł na uroczystej gali, na której poznaliśmy laureatki plebiscytu.

Gala rozdania nagród w plebiscycie Warszawianka Roku

idea

Silna, zaangażowana, otwarta, tolerancyjna, przyjazna, odważna. Znana i ta jeszcze nieodkryta. Taka jest Warszawa i taka jest jej mieszkanka. Wybierzmy razem tę najwspanialszą, która w wyjątkowy sposób przyczyniła się do rozwoju i promowania Warszawy.

W 1918 roku kobiety w Polsce uzyskały prawa wyborcze. W stulecie tego wydarzenia ogłaszamy plebiscyt na Warszawiankę Roku. Może nią zostać każda kobieta – osoba publiczna i cicha bohaterka codziennego życia. Założycielka własnego biznesu, zaangażowana obywatelka walcząca o prawa kobiet, matka łącząca życie zawodowe z rodzinnym. To Warszawiacy zdecydują kim jest Warszawianka Roku.

Laureatka tytułu zostanie wyłoniona w drodze głosowania. Ogłoszenie wyników nastąpi 25 października 2018 r. w Teatrze Studio. W roku 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości przyznamy także wyjątkowy, jubileuszowy tytuł Warszawianki Stulecia.

Regulamin Plebiscytu

Regulamin Głosowania

nomiacje

Nominacje na Warszawiankę Roku

Wanda TRACZYK-STAWSKA (zdjęcie)

Wanda TRACZYK-STAWSKA


Bohaterka Powstania Warszawskiego, pielęgnuje pamięć o jego ofiarach. Stała się symbolem protestu niepełnosprawnych w Sejmie. Zawsze skromna, ciepła, dobra, pełna troski, dbająca o potrzebujących. więcej

W czasie okupacji niemieckiej od 1942 roku działała w konspiracji niepodległościowej w Szarych Szeregach. W Powstaniu Warszawskim brała udział, jako strzelec i łączniczka. Walczyła w Śródmieściu, m.in. o utrzymanie elektrowni. Została ranna na rogu ul. Chmielnej i Nowego Światu. Po kapitulacji powstania trafiła do niewoli niemieckiej.

W 1947 wróciła do Polski. Studiowała na Wydziale Pedagogiki i Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego i podjęła pracę w szkole dla dzieci specjalnej troski na Pradze. Zajmowała się również odszukiwaniem mogił powstańczych na terenie miasta. Była inicjatorką opieki nad Cmentarzem Powstańców Warszawy oraz współinicjatorką ustanowienia 2 października Dniem Pamięci o Cywilnej Ludności Powstańczej Warszawy.

Jest przewodniczącą Społecznego Komitetu ds. Cmentarza Powstańców Warszawy przy Światowym Związku Żołnierzy Armii Krajowej.

Laureatka „Stołka” „Gazety Stołecznej” za przywrócenie pamięci o Cmentarzu Powstańców Warszawy na Woli oraz bohaterką filmu dokumentalnego w reż. Marianny Bukowski pt. „Portret żołnierza”.

W 2018 roku chciała odwiedzić protestujących w Sejmie niepełnosprawnych i ich rodziców. Nie wpuszczono jej. Stała się symbolem strajku.

Mówi o sobie: Dla mnie najważniejsze jest to, żeby człowiek miał poczucie swojej godności. mniej
Film
Maja OSTASZEWSKA (zdjęcie)

Maja OSTASZEWSKA


Wybitna aktorka i ciekawa osobowość. Mieszka w Warszawie i aktywnie bierze udział w życiu stolicy. Kobieta zaangażowana, odważnie wypowiadająca swoje poglądy, nieunikająca publicznego sprzeciwu wobec zła, nietolerancji, przemocy, opresji. więcej

Aktorka teatralna i filmowa, dwukrotna laureatka Orła za pierwszoplanowe role kobiece. Od 2008 roku jest w zespole Nowego Teatru Krzysztofa Warlikowskiego.

Laureatka Nagrody im. Aleksandra Zelwerowicza przyznawanej przez redakcję miesięcznika „Teatr”, za rolę Harper Pitt w przedstawieniu Anioły w Ameryce Tony’ego Kushnera w TR Warszawa. Dwukrotnie otrzymała Telekamerę „Tele Tygodnia”.

Aktywna w mediach społecznościowych, gdzie nie tylko zamieszcza posty promujące jej działalność zawodową, ale także zaangażowane społecznie. Bierze udział w warszawskiej akcji „Łączy nas pamięć” upamiętniającej powstanie w getcie warszawskim. Angażuje się w walkę o prawa kobiet (Czarny Protest), mniejszości LBGTQ (Parada Równości), uchodźców, osób z niepełnosprawnościami, dzieci (Fundacja Ludzki Gest Jakuba Błaszczykowskiego, Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę, Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży 116 111, Kocham. Szanuję) oraz zwierząt (m.in. w ramach WWF, Viva!, Otwarte Klatki), ich adopcję.

Magazyn „Newsweek Polska” wraz z Fundacją im. Teresy Torańskiej nagrodził Maję Ostaszewską za działalność obywatelską i społeczną.

W związku z Michałem Englertem ma dwoje dzieci: syna Franciszka oraz córkę Janinę. Jest buddystką i wegetarianką. mniej
Film
Natalia SZCZEŚNIAK (zdjęcie)

Natalia SZCZEŚNIAK


„Architecture is a good idea” – autorka vloga pokazuje, że o architekturze można mówić przystępnym językiem, a w budynkach naszego miasta kryje się mnóstwo fascynujących tajemnic. więcej

Współtworzy najpopularniejszy program o architekturze i kulturze w Polsce „Architecture is a good idea”, który jako jeden z pierwszych zaczął opowiadać o kulturze i technice przystępnym językiem pozbawionym hermetycznego żargonu, za to pełnym pasji i profesjonalizmu, gromadząc każdego tygodnia przed ekranami dziesiątki tysięcy widzów. Uważa, że dobra architektura musi iść w parze ze starannie zaprojektowaną urbanistyką, a w obu dziedzinach liczy się przede wszystkim dobry pomysł i holistyczne podejście.

W ciągu czterech lat działalności zrealizowała 200 filmów popularyzujących architekturę – także warszawską. Ponad 170 tys. warszawiaków odkryło dzięki niej tajemnice latarni nad kamienicami Starego Miasta, wielu spojrzało inaczej na Ścianę Wschodnią, Dworzec Centralny, odkryła na nowo piękno ulic i placów. W programie czarno na białym pokazuje, jak ważne dla naszego życia są architektura i urbanistyka – promuje dobre wzorce, analizuje perełki warszawskiej architektury, szuka odpowiedzi na pytanie – co sprawia, że architektura Warszawy jest wyjątkowa i ciekawa.

Absolwentka kierunku Architektura i Urbanistyka na Politechnice Warszawskiej, studiowała scenografię na Akademii Sztuk Pięknych, autorka i współautorka opracowań projektowych budynków i wnętrz mieszkalnych. mniej
Film
Krystyna JANDA (zdjęcie)

Krystyna JANDA


Jedna z najbardziej znanych polskich aktorek nie poprzestała na karierze filmowej i teatralnej. Zaangażowana w sprawy społeczne, wspiera rozwój kultury. Założycielka dwóch niezwykle popularnych warszawskich teatrów, wystawiających także bezpłatne spektakle w plenerze. więcej

Aktorka, reżyserka, felietonistka. Zawsze wierna prawdzie i kobietom, od lat prowadzi działalność kulturalną w Warszawie. W 2004 r. powołała do życia Fundację Krystyny Jandy Na Rzecz Kultury, która prowadzi teatry działające niezależnie od struktur państwowych – Teatr Polonia oraz Och-Teatr. Od kilkunastu lat Fundacja dba o to, aby kultura nie była tylko dodatkiem, a jednym z istotniejszych aspektów życia Warszawy.

Od lat 80. gra nieprzerwanie w filmach kinowych i telewizyjnych oraz w sztukach teatralnych. Reżyseruje w teatrze i telewizji. Ma na koncie sukcesy właściwie we wszystkich gatunkach scenicznych. Gra, śpiewa, reżyseruje, pisze felietony, wydaje płyty i książki.

W 2006 roku otrzymała nagrodę Medaille Charlemagne pour les Medias Européens (Medal Karola Wielkiego Europejska Nagroda Mediów) za wybitny dorobek aktorski, zaangażowanie w europejskie porozumienie między Wschodem i Zachodem oraz walkę o równouprawnienie kobiet. W tym samym roku została nagrodzona prestiżowym Feliksem Warszawskim. W roku 2014 została uhonorowana tytułem „Człowieka Wolności 25-lecia” w dziedzinie sztuki.

Absolwentka warszawskiego Państwowego Liceum Plastycznego. W 1975 roku ukończyła Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Warszawie. mniej
Film
Leyla ELSANOVA (zdjęcie)

Leyla ELSANOVA


Czeczenka z urodzenia, warszawianka z wyboru. Przed laty sama otrzymała pomoc w ośrodku dla uchodźców, dziś dzieli się dobrem, które dostała, z innymi potrzebującymi. więcej

Urodziła się w Czeczenii, gdzie w czasie wojny była pracownikiem społecznym. Przez sześć lat zajmowała się osobami przesiedlonymi z powodów wojennych. Trzy lata pracowała w Polskiej Akcji Humanitarnej, w ośrodku dla uchodźców w Lininie, jako instruktorka krawiectwa.

Od 2013 roku jest mentorką w Fundacji Ocalenie. Przed laty trafiła z dziećmi do ośrodka dla uchodźców w Polsce, gdzie otrzymała pomoc. Teraz radzi sobie świetnie sama i aktywnie wspiera swoich rodaków i rodaczki w poznaniu miasta, zadomowieniu się w nim. Pomaga innym uchodźczyniom zapisywać dzieci do szkoły, znaleźć mieszkanie, załatwić sprawę w urzędzie. Jest dla nich przewodniczką, przyjaciółką i żywym przykładem na to, że nie pochodząc z Warszawy, ani nawet z Polski, można stać się pełnoprawną, dumną warszawianką.

Jest aktywną działaczką społeczną. Uczestniczy w projektach, seminariach i dyskusjach na rzecz uchodźców, udziela się jako przedstawicielka warszawskiej społeczności czeczeńskiej i uchodźczej w mediach lokalnych i ogólnopolskich.

Gdziekolwiek się znajdzie, stara się zmienić swoje otoczenie na lepsze – od klatki schodowej na praskiej kamienicy, którą wyremontowała sama dla siebie i reszty sąsiadów, po spotkania z pracownikami i pracownicami miejskich instytucji, którym tłumaczy sytuację uchodźców i sposoby na pracę z nimi. mniej
Film
Sylwia CHUTNIK (zdjęcie)

Sylwia CHUTNIK


Warszawianka, matka, kobieta, pisarka – łączy wszystkie te role i aktywnie działa w każdej z dziedzin. Pisze o Warszawie i kobietach. więcej

Kulturoznawczyni, feministka, działaczka społeczna, pisarka, pasjonatka Warszawy.

W 2008 roku zadebiutowała powieścią „Kieszonkowy atlas kobiet”. Jest autorką przewodnika „Warszawa kobiet”, który zachęca do innego spojrzenia na miasto – to przewodnik nie tyle po miejscach, co o kobietach z nimi związanych. Jej książki i opowiadania zostały przetłumaczone i wydane w wielu krajach. Na portalu YouTube z Karoliną Sulej prowadzi „Barłóg Literacki” – program poświęcony literaturze.

Promuje czytelnictwo, prowadzi Dyskusyjny Klub Książki w Nowym Teatrze w Warszawie. Członkini Związku Literatów Polskich i Stowarzyszenia Unia Literacka. Kuratorka festiwali i inicjatyw literackich. Wykładowczyni w Instytucie Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego oraz w szkole pisania Maszyną do Pisania. Felietonistka ,,Polityki”, „Pani”, „Wysokich Obcasów” i ,,Gazety Stołecznej”. Współpracowniczka TVP Kultura. Laureatka licznych nagród, m.in. Paszportu Polityki, trzykrotnie nominowana do Nagrody Literackiej Nike, otrzymała również Społecznego Nobla Fundacji Ashoki – nagrody dla przedsiębiorców społecznych za wkład w budowę społeczeństwa obywatelskiego. mniej
Film
Agata DIDUSZKO-ZYGLEWSKA (zdjęcie)

Agata DIDUSZKO-ZYGLEWSKA


„Przy kawie o sprawie” parodiuje programy publicystyczne, w których o sprawach kobiet dyskutują sami mężczyźni. Na poważnie zajmuje się rozwojem kultury w Warszawie, prawami kobiet i uchodźców, relacjami państwo – kościół. więcej

Jest dziennikarką, publicystką, animatorką kultury, aktywistką. Współtworzyła dokument „Miasto kultury i obywateli. Program rozwoju kultury w Warszawie do roku 2020”. Współpracuje z „Gazetą Wyborczą”, na jej łamach opisuje problemy mieszkańców Powiśla i życie warszawiaków. Jest autorką i prowadzącą satyrycznego feministycznego programu „Przy kawie o sprawie”.

Działa w wielu organizacjach: w zespole programowym Forum Przyszłości Kultury, Komisji Dialogu Społecznego ds. Kultury, zespole Krytyki Politycznej, inicjatywie „Warszawa 2020”; współpracuje z inicjatywą „Chlebem i Solą” zajmującą się problemami uchodźców oraz z Fundacją „Nie Lękajcie Się”.

Jest współautorką książki „Szwecja czyta. Polska czyta”. Ukończyła Anglistykę Uniwersytetu Warszawskiego oraz Akademię Praktyk Teatralnych w Gardzienicach. Studiowała też w Instytucie Stosowanych Nauk Społecznych UW oraz Instytucie Sztuki Polskiej Akademii Nauk.
W swoich tekstach porusza trudne tematy związane z prawami kobiet, relacjami państwo-kościół, edukacją, kulturą i innymi sprawami społecznymi. Jej reportaż o pigułce „dzień po” wywołał ogólnokrajową debatę. Nagłośniła też sprawę problemów ze standardami antyprzemocowymi na warszawskich uczelniach artystycznych. mniej
Film
Anna OJER (zdjęcie)

Anna OJER


Gdy sama zmagała się z chorobą dziecka, zobaczyła, że inni też potrzebują pomocy i zaczęła działać. Dobry duch Centrum Zdrowia Dziecka. Zaktywizowała lokalną społeczność. więcej

Jej młodsza córka Nikola zachorowała i na wiele miesięcy trafiła do Centrum Zdrowia Dziecka.

Podczas pobytu w szpitalu zauważyła, że rodzice, opiekunowie małych pacjentów borykają się z różnymi problemami. Chcąc im pomóc założyła w mediach społecznościowych grupę SOS Mieszkańcy Wawra rodzicom z CZD. Grupa zajmuje się organizowaniem pomocy dla rodziców dzieci przebywających w CZD. Dostarcza łóżka, koce, środki czystości, ubrania tak, aby rodzicom było w szpitalu lżej. Jej członkowie organizują też noclegi, robią zakupy, podwożą rodziców na pociąg, a nawet piorą i prasują. Dzięki wygranym konkursom, wsparciu lokalnych przedsiębiorców i wielu ludzi o wielkich sercach kupiono sofy, leżaki do spania dla rodziców, zorganizowano tłusty czwartek, zebrano koce, poduszki i wiele innych rzeczy potrzebnych rodzicom w nagłych sytuacjach.

Działa charytatywnie na rzecz lokalnej społeczności. Tworzy wspólnotę i angażuje innych do działania nie tylko na rzecz chorych dzieci i ich rodziców, ale również dla seniorów. Wyzwoliła w lokalnej społeczności całkowicie bezinteresowną chęć działania nie tylko u osób prywatnych, ale też lokalnych przedsiębiorców, szkół, przedszkoli. Zaangażowała do pomocy tysiące ludzi i instytucji. Niesie pomoc duchową i materialną. Działa zgodnie z hasłem: pracuj lokalnie, działaj lokalnie.

Urodzona w Warszawie, mieszka w Międzylesiu w dzielnicy Wawer. Mama czwórki dzieci. mniej
Film
Martyna GOŹDZIUK (zdjęcie)

Martyna GOŹDZIUK


Wiech w spódnicy, flancowana warszawianka, propagatorka gwary warszawskiej. Pokazuje, że język przedwojennych warszawiaków, to kopalnia wiedzy o tożsamości mieszkańców miasta. więcej

Spacerując jako dziecko po uliczkach Targówka z ich przedwojenną zabudową, natykała się na niezrozumiałe słowa, które bardzo ją ciekawiły. Jako nastolatka zaczęła szukać ich znaczenia i źródła. Na studiach została przewodnikiem miejskim i wyspecjalizowała się w oprowadzaniu po Pradze, gdzie jeszcze można było czasem usłyszeć warszawską gwarę. Postanowiła to wykorzystywać podczas swoich spacerów. Następnie wzięła udział w warsztatach prowadzonych przez Stowarzyszenie Gwara Warszawska i temat zainteresował ją do tego stopnia, że w 2015 r. została prezeską stowarzyszenia.

Dzięki jej pasji doszło do skutku wiele stałych i okazjonalnych inicjatyw, z warsztatami gwary warszawskiej i Urodzinami Pragi na czele. Swoją ogromną wiedzą varsavianistyczną często dzieli się w mediach przy okazji promocji wydarzeń organizowanych lub współorganizowanych przez stowarzyszenie. Życzliwa, zawsze gotowa służyć wsparciem. Aktywizuje warszawską Pragę. Promuje postać Stefana Wiecheckiego. Poprzez swoje działania stara się pokazać wszystkim, że Warszawa jest klawa. mniej
Film
Dorota ŁOBODA (zdjęcie)

Dorota ŁOBODA


Aktywnie sprzeciwiła się reformie edukacji – bez niej nie byłoby miliona podpisów pod wnioskiem o referendum w tej sprawie. Działa na rzecz szkoły mądrej, w której dzieci mają głos, rozwijają swoje talenty, a potrzebującym nie brakuje pomocy naukowych. więcej

Jest liderką ruchu „Rodzice Przeciwko Reformie Edukacji”, prezeską fundacji „Rodzice Mają Głos” oraz jedną z inicjatorek ogólnopolskiej zbiórki podpisów pod wnioskiem przeciwko reformie edukacji, który poparło milion osób. Informowała o skutkach reformy, organizowała manifestacje, strajki rodziców. Walczy o szkołę dostępną dla wszystkich, niezależnie od miejsca urodzenia i zasobności portfela. Szkołę demokratyczną, wolną od dyskryminacji i przemocy, w której uczniowie byliby pytani o zdanie.

Pomysłodawczyni dzielnicowych warsztatów i festiwalu teatralnego dla młodzieży oraz „Akcji wyprawka”, czyli zbiórki przyborów szkolnych dla potrzebujących dzieci. Od kilku lat organizuje też grę miejską z okazji 11 listopada, podczas której żoliborskie dzieci poznają historię dzielnicy i miasta.

Angażuje się również w walkę z przeciwnikami praw kobiet. Na łamach prasy zachęca Polki do kandydowania w wyborach i brania sprawy w swoje ręce.

Prowadzi żłobek oraz szkołę języka angielskiego dla dzieci. W 2014 roku kandydowała w wyborach samorządowych do rady dzielnicy. Prywatnie mama dwóch nastoletnich córek. mniej
Film

Nominacje na Warszawiankę Stulecia

Irena SENDLEROWA (zdjęcie)

Irena SENDLEROWA (1910-2008)


Sprawiedliwa wśród Narodów Świata, dama Orderu Orła Białego i Orderu Uśmiechu. Uratowała od śmierci wiele dzieci z warszawskiego getta. Przez lata jej działalność podczas okupacji nie była znana. więcej

Przed wojną studiowała prawo i polonistykę na Uniwersytecie Warszawskim. Pracowała jako pracowniczka socjalna, psychoterapeutka i – jak powiedzielibyśmy dziś – edukatorka seksualna.

Po wybuchu wojny organizowała pomoc dla Żydów. Wchodziła na teren getta i dostarczała żywność, lekarstwa, a także wyprowadzała dzieci na polską stronę. W 1943 roku włączyła się w strukturę konspiracyjnej polsko-żydowskiej organizacji „Żegota”. Została aresztowana przez Gestapo, jednak „Żegocie” udało się ją uwolnić. W czasie Powstania Warszawskiego była pielęgniarką w punkcie sanitarnym przy ulicy Fałata.

Po wojnie kontynuowała pracę w Wydziale Opieki Społecznej. Angażowała się w działania społeczne i edukację. Działała w Lidze Kobiet, w Stołecznej Radzie Narodowej przewodniczyła komisjom do spraw wdów i sierot, zdrowia. Należała do Ogólnopolskiej Ligi do Walki z Rasizmem założonej przez działaczy „Żegoty”:

Otrzymała Złoty Krzyż Zasługi za ratowanie Żydów w czasie okupacji – pierwsze z wielu odznaczeń przyznanych po wojnie. Instytut Yad Vashem w Jerozolimie uhonorował ją tytułem Sprawiedliwej wśród Narodów Świata. Kilkanaście lat później, podczas wizyty w Izraelu, zasadziła drzewko oliwne w Ogrodzie Sprawiedliwych. W latach 2007 i 2008 jej kandydatura została zgłoszona do Pokojowej Nagrody Nobla. mniej
Film
Danuta SZAFLARSKA (zdjęcie)

Danuta SZAFLARSKA (1915-2017)


Dama polskiego kina i teatru. Uczestniczka Powstania Warszawskiego. Była najdłużej pracującą i żyjącą polską aktorką. więcej

W czasie okupacji występowała w teatrach konspiracyjnych i w tajnych przedstawieniach w mieszkaniach prywatnych oraz w teatrze frontowym Armii Krajowej. Pod pseudonimem Młynarzówna brała udział w Powstaniu Warszawskim jako łączniczka Jana Ciecierskiego ps. Rosień. Pierwszej nocy powstania budowała barykady w Śródmieściu. Występowała pod fikcyjnym nazwiskiem Danuta Nowak na koncertach dla walczących powstańców i ludności cywilnej, w których brali udział także m.in. Mira Zimińska, Irena Kwiatkowska i Mieczysław Fogg. Po powstaniu opuściła zniszczone miasto, najpierw udała się do obozu przejściowego w Pruszkowie, a stamtąd do Krakowa.

Zagrała ponad 80 ról teatralnych oraz ponad 100 ról filmowych. Zagrała główną rolę w pierwszym powojennym filmie pełnometrażowym „Zakazane piosenki”, potem w komedii „Skarb”. W latach 40. uważana za czołową amantkę polskiego kina, w późniejszych dekadach była znana przede wszystkim z ról komediowych w sztukach teatralnych, wystawianych przez teatry warszawskie (Teatr Współczesny, Narodowy, Dramatyczny, Rozmaitości).

W 2007 r. została najlepszą aktorką Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni za rolę w filmie „Pora umierać”. Nagrodzona Złotą Kaczką dla najlepszej aktorki stulecia kina polskiego. W 2008 r. odsłoniła swoją gwiazdę w Alei Gwiazd w Łodzi.

Żyła 102 lata. Urna z jej prochami spoczęła w Alei Zasłużonych Cmentarza Wojskowego na Powązkach. mniej
Film
Justyna BUDZIŃSKA-TYLICKA (zdjęcie)

Justyna BUDZIŃSKA-TYLICKA (1867-1936)


Działaczka feministyczna, socjalistyczna i społeczna, polityk, lekarka. Propagatorka poradni świadomego macierzyństwa. Pionierka w dziedzinie propagowania higieny i zdrowia kobiecego. Inicjatorka przyznania kobietom praw wyborczych. więcej

Pracowała jako lekarka w Szpitalu Świętego Ducha. Rada miejska zatwierdziła wiele jej wniosków z dziedziny szpitalnictwa, higieny i opieki nad dzieckiem. W tym zakresie wygłaszała też referaty jako jedyna kobieta w Polsce należąc do Związku Miast Polskich. Podczas I wojny światowej organizowała kursy pierwszej pomocy oraz prowadziła szpital polowy dla żołnierzy. Założyła i prowadziła pierwszą w Polsce klinikę świadomego macierzyństwa. Członkini politycznych i społecznych organizacji kobiecych. Z jej inicjatywy powstała Polska Liga Kobiet na Rzecz Pokoju i Wolności, jako sekcja polska powstałej w 1919 roku Międzynarodowej Ligi Kobiet na Rzecz Pokoju i Wolności (WILPF). Była członkinią delegacji kobiet, które w listopadzie 1918 roku domagały się u Józefa Piłsudskiego przyznania kobietom praw wyborczych.

Dekret o przyznaniu Polkom tych samych praw politycznych, jakie mają mężczyźni, do podpisu przedłożyła marszałkowi w listopadzie 1918 r. Kilkanaście dni później Piłsudski dokument podpisał.

W 1931 roku wytoczono jej proces polityczny za udział w demonstracji przeciwko uwięzieniu przywódców Centrolewu. Została skazana na karę roku pozbawienia wolności w zawieszeniu.
(fot. ze zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego) mniej
Film
Maria SKŁODOWSKA-CURIE (zdjęcie)

Maria SKŁODOWSKA-CURIE (1867-1934)


Znana na całym świecie. Dwukrotna laureatka Nagrody Nobla z fizyki i chemii. Wszystkie swoje publiczne wystąpienia zaczynała od słów: „Urodziłam się w Warszawie”. więcej

Wyjechała z Królestwa Polskiego do Paryża, by tam studiować na Sorbonie (w XIX wieku kobiety nie mogły studiować na ziemiach polskich); następnie rozwinęła tam swoją karierę naukową. Była prekursorką nowej gałęzi chemii – radiochemii. Z jej inicjatywy prowadzono pierwsze badania nad leczeniem raka za pomocą promieniotwórczości. Nagrodą Nobla została wyróżniona po raz pierwszy w 1903 r. – z fizyki, wraz z mężem Pierre’em Curie i z Henrim Becquerelem, za badania nad zjawiskiem promieniotwórczości; po raz drugi w 1911 r. – z chemii, za odkrycie polonu i radu. Należy do grona jedynie czterech osób, który otrzymały Nagrodę Nobla więcej niż raz. Jest trzykrotną laureatką Akademii Nauk w Paryżu, posiadała doktoraty honorowe uniwersytetów m.in. w Edynburgu, Genewie, Manchesterze, była członkiem Akademii Nauk w Petersburgu, Bolonii, Pradze oraz członkiem Akademii Umiejętności w Krakowie.

Dzięki jej pracy podczas I Wojny Światowej można było wykonywać zdjęcia rentgenowskie w polowych warunkach. Ta działalność uratowała wielu żołnierzy od śmierci. Wspierała kształcenie kobiet. Część pieniędzy z nagród Nobla przeznaczała na stypendia dla polskich studentów. Współtworzyła Pracownię Radiologiczną w Warszawie. Była inicjatorką i fundatorką Instytutu Radowego w Warszawie. Odznaczona Orderem Narodowym Legii Honoru.
(fot. AKG Images/East new) mniej
Film
Agnieszka OSIECKA (zdjęcie)

Agnieszka OSIECKA (1936-1997)


Poetka, pisarka, reżyserka, dziennikarka. Autorka niezapomnianych piosenek, skeczy i utworów scenicznych. Nierozerwalnie związana z Warszawą, a szczególnie Saską Kępą. więcej

Ukończyła dziennikarstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Debiutowała jako reporterka w dzienniku „Głos Wybrzeża”. Podczas dalszych studiów, na Wydziale Reżyserii Filmowej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej i Filmowej w Łodzi, pisała recenzje z filmów do „Sztandaru Młodych”. Współpracowała z wieloma pismami, m.in. z „Nową Kulturą”, „Po prostu”. Pisała później również w „Literaturze”, „Kulturze” i „Polsce”.

W latach 1954-1972 związana ze Studenckim Teatrem Satyryków. Tam też debiutowała jako autorka tekstów piosenek.

W latach 1963-1969 była redaktorką Polskiego Radia. Prowadziła w nim Radiowe Studio Piosenki, które wydało ponad 500 piosenek i pozwoliło na wypromowanie wielu wielkich gwiazd polskiej estrady. Współpracowała także z Kabaretem Olgi Lipińskiej i kabaretem pod Egidą.

Napisane przez nią teksty piosenek zajmują trwałe miejsce w historii polskiej muzyki rozrywkowej. Jej piosenki znalazły się w repertuarze popularnych wykonawców: Maryli Rodowicz, Edyty Geppert, Sławy Przybylskiej, Anny Szałapak, Seweryna Krajewskiego, zespołu Skaldowie.

Przyznała kiedyś, że nienawidzi Warszawy, ale jednocześnie nie potrafi bez niej żyć. Pisarka mieszkała na ul. Dąbrowieckiej na Saskiej Kępie, gdzie w kawiarni Podhalańska (obecnie Sax) napisała wiele swoich utworów. Na Saskiej Kępie została upamiętniona pomnikiem odsłoniętym w 2007 roku. mniej
Film
Halina SKIBNIEWSKA (zdjęcie)

Halina SKIBNIEWSKA (1921-2011)


Architektka i urbanistka, profesor doktor inżynier architektury, działaczka państwowa, posłanka na Sejm. Autorka najbardziej znanych, modernistycznych osiedli mieszkaniowych w Warszawie. więcej

Ukończyła studia na Politechnice Warszawskiej. W latach 1948–1949 pracowała w Biurze Odbudowy Stolicy. Uczestniczyła w odbudowie Teatru Narodowego w Warszawie. Od 1957 r. pracowała w Warszawskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Mocno związana z Żoliborzem, tu zrealizowała swój projekt „Sady Żoliborskie”, uważane za jedno z najlepszych osiedli tamtych lat. W swoich projektach reprezentowała głównie modernizm i zawierała w nich wiele oryginalnych rozwiązań, jak m.in. wykorzystanie naturalnej zieleni (Sady Żoliborskie) czy fragmentów dekoracyjnych pochodzących z ruin historycznych obiektów (Osiedle Szwoleżerów).

Jej zainteresowania naukowe koncentrowały się na zagadnieniach związanych z życiem człowieka w mieście, społeczną funkcją obiektów mieszkalnych, ekologią miasta. Zajmowała się również kwestią dostosowywania obiektów mieszkalnych do potrzeb osób niepełnosprawnych. Działała w Fundacji Polska w Europie, Polskiej Radzie Ruchu Europejskiego oraz Stowarzyszeniu „Wspólnota Polska”. Przewodniczyła również Komisji Ochrony Przyrody przy Wojewodzie Warszawskim.

Podczas okupacji działała w Armii Krajowej. W latach 1965-1985 była posłanką na Sejm. Od 1971 r., jako pierwsza kobieta w historii polskiego Sejmu, pełniła funkcję wicemarszałka. Podczas stanu wojennego pomagała wyjść bądź uzyskać przepustkę z internowania wielu pozbawionym wolności działaczom opozycji, m.in. Bronisławowi Komorowskiemu.
(fot. Architekt, profesor Halina Skibniewska z medalem, u niej w domu, na Frascati 2 w Warszawie, 2005 Zbigniew Kosc © 2018) mniej
Film
Zofia KURATOWSKA (zdjęcie)

Zofia KURATOWSKA (1931-1999)


Lekarka, opozycjonistka, marszałkini Senatu. Obrończyni praw kobiet. Biała dama polskiej polityki. Zasłużona na rzecz walki z AIDS i na rzecz chorych. więcej

Absolwentka Akademii Medycznej w Warszawie, profesor nauk medycznych. Pracowała w zawodzie lekarza, później na stanowisku kierownika Kliniki Hematologii Akademii Medycznej w Warszawie.

Od 1980 roku była członkinią „Solidarności”. W 1989 roku uczestniczyła w obradach Okrągłego Stołu, w podzespole do spraw zdrowia. Współtworzyła następnie Ruch Obywatelski Akcja Demokratyczna, Unię Demokratyczną i Unię Wolności. Przez osiem lat senatorka, marszałkini Senatu, później ambasadorka RP w Południowej Afryce.

W obliczu groźby zlikwidowania Kliniki Novum (wykonującej zabiegi in vitro) zebrała w parlamencie autorytety lekarskie, zwołała konferencję prasową, nagłośniła sprawę na całą Polskę. Klinika przetrwała.

Znana hematolożka. Jako pierwsza w Polsce napisała książkę o AIDS. Razem z Markiem Kotańskim i Mikołajem Kozakiewiczem założyła Stowarzyszenie „Solidarni wobec AIDS PLUS”, pierwszą organizację pozarządową zajmującą się wyłącznie działaniami związanymi z HIV i AIDS, której celem było udzielanie wsparcia medycznego, socjalnego, terapeutycznego i prawnego. Była również jedną z członków-założycieli Społecznego Komitetu ds. AIDS.

Odznaczona Krzyżem Kawalerskim i Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski. Wyróżniona tytułem „Kobiety Roku” przez magazyn „Twój Styl”. mniej
Film
Stefania GRODZIEŃSKA (zdjęcie)

Stefania GRODZIEŃSKA (1914-2010)


Poetka, pisarka, tancerka, aktorka, autorka tekstów satyrycznych. Doceniana za ponadczasowy humor, styl i elegancję. więcej

Debiutowała w roli tancerki w teatrze Miejskim na Cegielnianej w Łodzi (obecnie Teatr im. Stefana Jaracza). W Warszawie pojawiła się w 1934 r. w Teatrze Cyganeria, a jako aktorka i autorka własnych satyr pierwsze kroki stawiała w Cyruliku Warszawskim.

W czasie wojny wraz z mężem trafiła do getta warszawskiego, gdzie występowała w teatrze Femina. Pisała również wiersze pod pseudonimem Stefania Ney, wydane w 1949 przez Państwowy Instytut Wydawniczy w zbiorze „Dzieci getta”.

Po wojnie pisała na potrzeby teatrów rewiowych, dla radia i telewizji, zamieszczała felietony w prasie codziennej. Jej teksty wykonywali m.in.: Hanka Bielicka, Adolf Dymsza, Loda Halama, Alina Janowska, Kalina Jędrusik, Bogumił Kobiela, Irena Kwiatkowska. Szybko zyskała miano pierwszej damy polskiego humoru.

Jej przepełnione poczuciem humoru i optymizmem utwory w ogóle się nie starzeją. Niosą nieodmiennie pogodny śmiech, ale też zadumę czy wzruszenie. Kojarzona z Warszawą dzięki cyklowi felietonów w „Gazecie Wyborczej”. Laureatka licznych nagród i wyróżnień: Diamentowego Mikrofonu, Hiacynta, Mistrza Mowy Polskiej, Krzyża Komandorskiego Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi w długoletniej działalności radiowej, Złotego Medalu „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.
(fot. Wojciech Druszcz/East News) mniej
Film
Wanda GERTZ (zdjęcie)

Wanda GERTZ (1896-1958)


Działaczka patriotyczna i niepodległościowa, major Wojska Polskiego, żołnierz Kedywu. Służąc w wojsku w męskim przebraniu pokazała, że kobieta może sprostać wyzwaniom wcześniej przeznaczonym tylko dla mężczyzn. więcej

W latach 1914-1916, w męskim przebraniu, pod nazwiskiem Kazimierz Żuchowicz, pełniła służbę w I Brygadzie Legionów Polskich. W czasie wojny z bolszewikami była zastępczynią dowódcy drugiej Ochotniczej Legii Kobiet. Naczelny Wódz przyznał jej „prawo poborów i funkcji podporucznika piechoty i korzystania z odznak oficerskich na czapce bez prawa używania innych odznak oficerskich”.

W okresie międzywojennym była instruktorką i organizatorką obozów Przysposobienia Wojskowego Kobiet oraz sekretarką marszałka Piłsudskiego, opiekowała się też Muzeum Belwederskim.

W kampanii wrześniowej roku walczyła w obronie Warszawy. W tym samym roku podjęła pracę konspiracyjną w SZP, a następnie w Związku Walki Zbrojnej i AK. Później była organizatorką i komendantką oddziału AK „Dysk” (Dywersja i Sabotaż Kobiet). Uczestniczyła w wielu akcjach sabotażowych, dywersyjnych oraz zamachach wymierzonych w przedstawicieli niemieckiego, nazistowskiego aparatu represji. W akcji „C” wykonała dwa wyroki śmierci na konfidentach Gestapo.

W czasie Powstania Warszawskiego wraz ze swoim oddziałem walczyła w ramach Zgrupowania AK „Radosław” na Woli, Starówce i w Śródmieściu. Po upadku powstania była jeńcem w obozach. Odznaczona Krzyżem Srebrnym Orderu Wojennego Virtuti Militari, Krzyżem Niepodległości z Mieczami, pięciokrotnie Krzyżem Walecznych oraz pośmiertnie Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.
(fot. ze zbiorów Muzeum Powstania Warszawskiego) mniej
Film
Wanda TRACZYK-STAWSKA (zdjęcie)

Wanda TRACZYK-STAWSKA


Bohaterka Powstania Warszawskiego, pielęgnuje pamięć o jego ofiarach. Stała się symbolem protestu niepełnosprawnych w Sejmie. Zawsze skromna, ciepła, dobra, pełna troski, dbająca o potrzebujących. więcej

W czasie okupacji niemieckiej od 1942 roku działała w konspiracji niepodległościowej w Szarych Szeregach. W Powstaniu Warszawskim brała udział, jako strzelec i łączniczka. Walczyła w Śródmieściu, m.in. o utrzymanie elektrowni. Została ranna na rogu ul. Chmielnej i Nowego Światu. Po kapitulacji powstania trafiła do niewoli niemieckiej.

W 1947 wróciła do Polski. Studiowała na Wydziale Pedagogiki i Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego i podjęła pracę w szkole dla dzieci specjalnej troski na Pradze. Zajmowała się również odszukiwaniem mogił powstańczych na terenie miasta. Była inicjatorką opieki nad Cmentarzem Powstańców Warszawy oraz współinicjatorką ustanowienia 2 października Dniem Pamięci o Cywilnej Ludności Powstańczej Warszawy.

Jest przewodniczącą Społecznego Komitetu ds. Cmentarza Powstańców Warszawy przy Światowym Związku Żołnierzy Armii Krajowej.

Laureatka „Stołka” „Gazety Stołecznej” za przywrócenie pamięci o Cmentarzu Powstańców Warszawy na Woli oraz bohaterką filmu dokumentalnego w reż. Marianny Bukowski pt. „Portret żołnierza”.

W 2018 roku chciała odwiedzić protestujących w Sejmie niepełnosprawnych i ich rodziców. Nie wpuszczono jej. Stała się symbolem strajku.

Mówi o sobie: Dla mnie najważniejsze jest to, żeby człowiek miał poczucie swojej godności. mniej
Film

kalendarz

21 maja – 22 czerwca 2018 r. – zgłoszenia do plebiscytu Warszawianka Roku

29 czerwca – 17 sierpnia 2018 r. – obrady Kapituły Plebiscytu

14 września 2018 r. – ogłoszenie nominacji kandydatek do tytułu „Warszawianka Roku oraz „Warszawianka Stulecia

14 września – 17 października 2018 r. – głosowanie na Warszawiankę Roku i Warszawiankę Stulecia

25 października 2018 r. – ogłoszenie wyników i uroczysta gala wręczenia nagród

kapituła

Warszawianka Roku
Ewa Malinowska-Grupińska (zdjęcie)
Ewa Malinowska-Grupińska
Anda Rottenberg (zdjęcie)
Anda Rottenberg
Anna Maruszeczko (zdjęcie)
Anna Maruszeczko
Agata Passent (zdjęcie)
Agata Passent
Beata Michalec (zdjęcie)
Beata Michalec
Dorota Warakomska (zdjęcie)
Dorota Warakomska
Wojciech Burszta (zdjęcie)
Wojciech Burszta
Roman Gutek (zdjęcie)
Roman Gutek

Warszawianka Stulecia
Ewa Malinowska-Grupińska (zdjęcie)
Ewa Malinowska-Grupińska
Katarzyna Madoń-Mitzner (zdjęcie)
Katarzyna Madoń-Mitzner
Krystyna Kofta (zdjęcie)
Krystyna Kofta
Anna Czerwińska (zdjęcie)
Anna Czerwińska
Beata Michalec (zdjęcie)
Beata Michalec
Ryszard Mączewski (zdjęcie)
Ryszard Mączewski

aktualności

Poznajcie laureatki plebiscytu - 24 października 2018 r.

Zakończyliśmy głosowanie w plebiscytach Warszawianka Roku i Warszawianka Stulecia! Dziękujemy za Wasze głosy! Już w czwartek dowiemy się, które z nominowanych kobiet otrzymają te wyróżnienia. Uroczyste rozstrzygnięcie odbędzie się na gali w Teatrze Studio o godz. 19.30.

Warszawianka Stulecia w Domu Spotkań z historią - 9 października 2018 r.

2 i 9 października w Domu Spotkań z Historią odbyły się spotkania z członkami rodzin i przyjaciółmi nominowanych Warszawianek Stulecia, a także z badaczkami historii kobiet. Spotkania poprowadziła dziennikarka Agnieszka Szydłowska. Współorganizatorem wydarzenia była Fundacja Warszawa jest kobietą. Rozmawialiśmy o tym, co łączy kobiety nominowane do tytułu „Warszawianki Stulecia”? W jakich czasach żyły? O jakiej Warszawie marzyły? Czy ich dokonania mogą być dla nas inspiracją?

Zaproszonymi gośćmi spotkań były: Wanda Traczyk-Stawska, Agata Passent, Beata Kęczkowska, Anna Kotowska, Małgorzata Ewa Rosen i Anna Czerwińska (Fundacja na rzecz Równości i Emancypacji STER, Agnieszka Kilańska-Cypel (córka Danuty Szaflarskiej), Janina Zgrzembska (córka Ireny Sendlerowej), Alicja Gil-Olkusznik (przyjaciółka Zofii Kuratowskiej), Agnieszka Grzybek (badaczka biografii Justyny Budzińskiej-Tylickiej), Anna Nowakowska-Wierzchoś (autorka biografii Wandy Gertz), Ewa Malinowska-Grupińska (Przewodnicząca Rady Miasta, i przewodnicząca kapituły plebiscytu), Anna Czerwińska (Fundacja STER).

Poznajemy kobiety nominowane w Plebiscycie - 3 października 2018 r.

3 października spotkaliśmy się w Barze Studio, w Pałacu Kultury i Nauki na debacie z kandydatkami do tytułu Warszawianka Roku. Gośćmi spotkania były nominowane kandydatki: Sylwia Chutnik, Agata Diduszko-Zyglewska, Leyla Elsanova, Dorota Łoboda, Anna Ojer, Maja Ostaszewska, Natalia Szcześniak, Wanda Traczyk-Stawska. Na co dzień można je spotkać z grupami wycieczek po stolicy, podczas spektakli teatralnych, w fundacjach, gdy organizują pomoc dla potrzebujących oraz wszędzie tam, gdzie się dzieje. Warszawa jest dla nich domem, przestrzenią do działania, bohaterką powieści. Spotkanie prowadziła Agata Passent.

Laureatka tytułu zostanie wyłoniona w drodze głosowania, które trwa do 17 października.

Rozpoczęliśmy głosowanie! - 17 września 2018 r.

Z okazji uruchomienia głosowania, 17 września w wejściu do stacji metra Centrum rozdawaliśmy kawę. Warszawiacy, którzy zagłosowali na jedną z 10 wyjątkowych kobiet otrzymali od nas małą czarną. Głos możecie oddać również online do 17 października!

Zachęcamy także do dołączenia do Wydarzenia na Facebooku, gdzie publikujemy wszystkie aktualności związane z plebiscytem.Plebiscyt „Warszawianka Roku” i „Warszawianka Stulecia”– nominacje! - 14 września 2018 r.

14 września poznaliśmy nazwiska kobiet nominowanych w plebiscycie „Warszawianka Roku”, w ramach którego zostanie przyznany tytuł specjalny – „Warszawianka Stulecia”. O wyborze laureatek zdecydują mieszkańcy. Na oddanie głosu jest czas do 17 października br.

Kandydatki do tytułu

 • Warszawianka Roku
  Sylwia Chutnik, Agata Diduszko-Zyglewska, Leyla Elsanova, Martyna Goździuk, Krystyna Janda, Dorota Łoboda, Anna Ojer, Maja Ostaszewska, Natalia Szcześniak, Wanda Traczyk-Stawska
 • Warszawianka Stulecia
  Justyna Budzyńska-Tylicka, Wanda Gertz, Stefania Grodzieńska, Zofia Kuratowska, Agnieszka Osiecka, Irena Sendlerowa, Halina Skibniewska, Maria Skłodowska-Curie, Danuta Szaflarska, Wanda Traczyk-Stawska

W jaki sposób i kto może wziąć udział w głosowaniu?
Głosować może każdy, kto ukończył 16 rok życia, bez względu na miejsce zamieszkania i obywatelstwo. Głosujący podaje imię i nazwisko oraz e-mail (podanie danych osobowych jest warunkiem udziału w głosowaniu). Głosując wskazujemy po jednej nominacji w każdej kategorii (Warszawianka Roku/Warszawianka Stulecia).

Głosowanie trwa do 17 października, w przypadku głosowania internetowego: do godz. 23.59, w przypadku papierowego: do godziny 16.00.
Głosować można:

 • elektronicznie za pomocą formularza znajdującego się na stronie: www.um.warszawa.pl/warszawiankaroku albo
 • papierowo za pomocą formularza dostępnego:
  • na stronie: www.um.warszawa.pl/warszawiankaroku lub
  • podczas wydarzeń miejskich, których listę podamy na profilu wydarzenia na FB.

Wypełnione formularze papierowe można wysłać elektronicznie na adres email: warszawiankaroku@um.warszawa.pl lub dostarczyć (pocztą lub osobiście) do Biura Marketingu Miasta, ul. Wierzbowa 9, 00-094 Warszawa p. 153, z dopiskiem Warszawianka Roku lub dostarczyć na stoiska Warszawianki Roku, które będą obecne na wydarzeniach miejskich.Wybrane wydarzenia towarzyszące Plebiscytowi - 12 września 2018 r.

Zapraszamy na wydarzenia towarzyszące Plebiscytowi Warszawianka Roku:

 • 2 i 9 października o godz. 18.30 zapraszamy do Domu Spotkań z Historią (ul. Karowa 20) na spotkania, podczas których przybliżymy sylwetki kobiet nominowanych do tytułu Warszawianki Stulecia i zastanowimy się, w jaki sposób ich dokonania mogą być dzisiaj dla nas inspiracją, a one same - wzorem do naśladowania. W wydarzeniu udział wezmą m.in. członkowie rodziny, przyjaciele, badaczki i aktywistki społeczne. Obydwa spotkania poprowadzi dziennikarka Agnieszka Szydłowska. Wstęp wolny. Organizatorzy: m.st. Warszawa, Dom Spotkań z Historią i fundacja Warszawa jest kobietą.
 • 3 października o godz. 18.00 zapraszamy do baru Studio (pl. Defilad 1), w którym z kandydatkami do tytułu Warszawianki Roku spotka się Agata Passent, członkini kapituły konkursu.
 • Szafiarka Stulecia – rodzinne warsztaty plastyczne (dzieci: 6-11 lat) w ramach plebiscytu na Warszawiankę Stulecia. 14 października, w godz. 12.30-16.00 (Dom Spotkań z Historią (ul. Karowa 20) zapraszamy do udziału w rodzinnych warsztatach plastycznych, w czasie których uczestnicy przeniosą się w czasie i zajrzą do szaf oraz garderób Warszawianek Stulecia. Dowiedzą się, jak ubierały się kiedyś mamy, babcie i prababcie. Co było na czasie, a co passé, jaki był ówczesny krzyk mody? W trakcie warsztatów stroje będą dobierane dla papierowej modelki – najwłaściwsze dla danej dekady. Wstęp wolny
 • Z okazji uruchomienia głosowania, w wejściu do stacji metra Centrum został odsłonięty specjalny mural autorstwa Aleksandry Jasionowskiej. Rysunek nawiązuje do łuski warszawskiej syrenki: jedna wyróżniona łuska oznacza tę szczególną kobietę, którą wybiorą warszawiacy w głosowaniu. Motyw oka symbolizuje poszukiwanie Warszawianki Roku i Warszawianki stulecia oraz zwrócenie szczególnej uwagi na osiągnięcia kobiet w mieście na przestrzeni ostatnich stu lat.
Kapituła obraduje! - 10 lipca 2018 r.

Różne zdania, różne osobowości, burzliwa dyskusja. Członkowie Kapituły plebiscytu „Warszawianka Roku” spotkali się i debatowali na temat kandydatek do tytułu „Warszawianka Roku” i „Warszawianka Stulecia”. Ich zadanie to wybór 10 nominowanych do każdego tytułu, z których w głosowaniu wybierzecie te dwie najwspanialsze. Kogo wybierze Kapituła, dowiecie się już we wrześniu!

Pierwszy spacer już za nami! – 6 lipca 2018 r.

Wspólnie z mieszkańcami odkryliśmy kobiecą stronę Warszawy. Spotykaliśmy się przy ul. Bonifraterskiej 12, poznaliśmy autorkę rzeźby „Piosenka dla Warszawy” i zobaczyliśmy kamienicę ozdobioną freskami Zofii Stryjeńskiej. Stare Miasto skrywa wiele kobiecych historii, wiemy już gdzie mieszkały Maria Skłodowska-Curie, Olga Niewska, Pola Gojawiczyńska, Maria Konopnicka i Michalina Wisłocka. Zobaczcie, jak wspólnie zwiedzaliśmy Warszawę na pierwszym spacerze: sklep z bielizną u Anieli Godlewskiej, Domy Towarowe „Centrum” z kolekcjami Barbary Hoff, dom parlamentarzystek II RP Ireny Kosmowskiej, Teatr Polonia i neon „Siatkarka”.
Zapraszamy na kolejny spacer 15 lipca, ul. Targowa 18, godz. 12.00!

Więcej informacji o spacerach

Zakończyliśmy zbieranie zgłoszeń do tytułu „Warszawianka Roku” - 29 czerwca 2018

Blisko 400 osób przedstawiło nam swoje kandydatki! Dziękujemy! Teraz spośród wskazanych przez Was 107 wspaniałych kobiet, kapituła plebiscytu wybierze 10 nominowanych. Ich nazwiska poznamy we wrześniu. Wtedy to Wy będziecie mogli wybrać tę jedną jedyną, najbardziej inspirującą i zasłużoną dla Warszawy.
Bądźcie z nami i dołączcie do wydarzenia na Facebooku.

Warszawa to Miasto Kobiet! - 25 czerwca 2018

W oczekiwaniu na ogłoszenie nominowanych w naszych plebiscytach „Warszawianka Roku” i „Warszawianka Stulecia” zapraszamy na spacery i wycieczki rowerowe szlakiem niezwykłych kobiet: naukowczyń, generałów, artystek, lekarek, projektantek, społeczniczek, skandalistek i feministek. Kobiet zasłużonych dla Warszawy, które przez całe swoje życie torowały drogę Polkom do edukacji i pracy, tytułów i niezależności.

Zapoznaj się z Programem spacerów.

Pierwszy spacer już 1 lipca. Zapraszamy razem z Domem Spotkań z Historią i fundacją „Warszawa jest Kobietą”.

„Warszawianka Roku” odwiedza Was na miejskich imprezach - 18 czerwca 2018

Na Targówki podczas „Święta ul. Św. Wincentego” mieszkańcy mogli zgłaszać swoje nominacje do tytułu „Warszawianka Roku”. Plebiscyt cieszył się dużym powodzeniem na pikniku, zebraliśmy ponad 50 zgłoszeń.

Byliśmy z Wami na Orange Warsaw Festival - 3 czerwca 2018

Zobaczcie, jak bawiliśmy się na naszym stoisku „Warszawianki Roku”.

Ruszył plebiscyt „Warszawianka Roku” - 18 maja 2018

- Każdy może zgłosić Warszawiankę Roku i każda kobieta związana z naszym miastem ma szansę nią zostać. Uhonorowana może zostać zarówno osoba znana z pierwszych stron gazet, jak również ktoś, kogo sylwetka jest nieznana, chociaż swoją codzienną pracą wpływa pozytywnie na otoczenie. W roku 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości przyznamy także wyjątkowy, jubileuszowy tytuł Warszawianki Stulecia – mówi Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent stolicy i dodaje - Zachęcam wszystkich do włączenia się w plebiscyt. Opowiedzmy historię mieszkanek stolicy, które wpłynęły i nadal wpływają na to, jakim miastem jest Warszawa.

- Rok 2018 został ustanowiony przez polski Parlament „Rokiem Praw Kobiet”. Wiele udało się już zrobić, ale samo prawo nie wystarczy. Musimy także zmienić świadomość ludzi żeby kobiety miały takie same jak mężczyźni szanse na dobrą pracę, zrobienie kariery i przede wszystkim niezależność. Zmiana sposobu myślenia i wychowywania dzieci wymaga czasu, nawet wielu, wielu lat – mówi Ewa Malinowska-Grupińska, Przewodnicząca Rady m.st. Warszawy.

W inauguracji udział wzięli: Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent Warszawy oraz członkowie kapituły i ambasadorzy: Ewa Malinowska, Anda Rottenberg, Anna Maruszeczko, Beata Michalec, Dorota Warakomska, Wojciech Burszta, Katarzyna Madoń-Mitzner, Krystyna Kofta, Jacek Santorski, DJ Wika, Gabi Drzewiecka, Mamadou Diouf, Olgierd Łukaszewicz, Ryszard Mączewski.

Na Wasze zgłoszenia czekamy do 22 czerwca 2018 r.!


kontakt

pliki do pobrania

pytania i odpowiedzi

 1. Kto może głosować?
  Głosować może każdy, kto ukończył 16. rok życia, bez względu na miejsce zamieszkania i obywatelstwo.

 2. Jakie trzeba podać dane osobowe, żeby zagłosować?
  Głosujący podaje imię i nazwisko oraz e-mail. Podanie danych osobowych jest warunkiem udziału w głosowaniu.

 3. Na ile kandydatek mogę zagłosować?
  Głos można oddać na jedną Warszawiankę Roku i/lub jedną Warszawiankę Stulecia.

 4. W jakim czasie można głosować?
  Głosowanie trwa do 17.10, w przypadku głosowania internetowego: do godz. 23:59, w przypadku papierowego – do godziny 16.00.

 5. W jaki sposób można oddać głos?
  Głosować można:
  - elektronicznie, za pomocą formularza znajdującego się na stronie: www.um.warszawa.pl/warszawiankaroku albo
  - papierowo, za pomocą formularza dostępnego:
     - na stronie: www.um.warszawa.pl/warszawiankaroku lub
     - podczas wydarzeń miejskich, których listę podamy na profilu wydarzenia na FB: https://www.facebook.com/events/237023376918

 6. W jaki sposób można dostarczyć formularze papierowe?
  Wypełnione formularze papierowe można:
  - wysłać elektronicznie na adres e-mail: warszawiankaroku@um.warszawa.pl lub
  - dostarczyć (pocztą lub osobiście) do Biura Marketingu Miasta, ul.Wierzbowa 9, 00-094 Warszawa p. 153, z dopiskiem „Warszawianka Roku”
  - dostarczyć na stoiska Warszawianki Roku, które będą obecne na wydarzeniach miejskich, o których mowa w pkt. 3.

 7. Ile można razy głosować?
  Jedna osoba może zagłosować tylko raz, podając swoje imię, nazwisko i adres e-mail oraz wskazując jedną Warszawiankę Roku i/lub jedną Warszawiankę Stulecia.

 8. Kiedy będzie ogłoszenie wyników głosowania?
  Wyniki głosowania ogłosimy na uroczystej gali, 25 października 2018 r. w Warszawie oraz poinformujemy o nich na stronie internetowej: www.um.warszawa.pl/warszawiankaroku, a także w miejskich mediach społecznościowych.